Zasady Diety

Schudnij skutecznie już Teraz!

  • __POLECAM:__

    Mezczyzna od A do Z

    Książka ujawniająca działanie psychiki mężczyzny. Poznasz go, zrozumiesz go, staniesz się dzięki niej lepsza i stworzysz harmonijny związek, bez stresu, który jak wiesz jest wrogiem odchudzania. Warto się z nią zapoznać!

  • Bardzo dobra książka, jedna z najlepszych jakie przeczytałem. Kliknij w zdjęcie i zapoznaj się ze szczegółami...

  • Jeżeli stosujesz suplementy lub masz zamiar jakiś zakupić, to ta publikacja jest dla Ciebie. Warto się z nią zaznajomić, by dokonywać mądrych zakupów.

  • Bardzo interesująca książka, objaśniająca tematykę anatomii, zdrowego odżywiania i odchudzania. Autor w bardzo prosty sposób przedstawia wiele procesów zachodzących w naszym ciele.

  • Druga cześć polecanej wyżej książki, razem tworzą całość. Pozycje te powinny się znaleźć w prywatnej biblioteczce każdej osoby dbającej o swoje zdrowie i figurę.

Zasada Diety nr 13. Aktywność Fizyczna, Część 2

Posted by Darek Miko w dniu Sierpień 17, 2010

Zapoznałyście się już z podstawami treningu. Chciałbym tutaj wspomnieć, że rodzaj treningu, o którym wspomniałem w zasadzie diety 12, czyli trening, od którego najkorzystniej byłoby rozpocząć, jest treningiem aerobowym. Trening taki jest dobrą metodą na spalanie tkanki tłuszczowej, którą zaczynamy spalać po około 20 minutach treningu, dlatego pisałem, aby zacząć od 30 minut minimum. Wykonuje się go w jednakowym tempie przez cały trening (stały puls).

Trening taki przyśpiesza nasz podstawowy metabolizm dosyć korzystnie, ale istnieją jeszcze bardziej skuteczne rodzaje treningu na spalanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli zależy nam na spaleniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z ud i pośladków, to na początku należałoby wzmocnić właśnie te mięśnie, poprzez jazdę na rowerze, biegi, szybkie spacery, 3 – 4 x w tygodniu. Po około 2 – 3 miesiącach regularnych treningów wykonywanych, np. aerobowo (stałe tętno), nasz organizm powinien się już dosyć wzmocnić, tak samo jak nasze mięśnie grzbietu, nóg i pośladków, poprawi się także znacznie nasza kondycja i wytrzymałość, sprawność układu krążenia i oddechowego, trening wpływa także korzystnie na naszą psychikę.

W tym miejscu chciałbym zaproponować inny rodzaj treningu – trening interwałowy. Jest on świetnym treningiem na spalanie tkanki tłuszczowej, a trwa o wiele krócej od aerobów. Jest on polecany tylko osobą zaawansowanym treningowo, jak już wspomniałem powyżej, po około 2 – 3 miesiącach średniej intensywności regularnych treningów, w celu jeszcze lepszego spalania tkanki tłuszczowej.

Na czym taki trening polega? Mianowicie jest to trening z naprzemienną intensywnością, czyli wykonujemy bez przerwy naprzemienne serie wysoko i nisko intensywne. Dobrym przykładem będzie bieganie. Rozpoczynamy trening od rozgrzewki, około 5 – 10 minut truchtu, później rozciąganie, skłony, ćwiczenia oddechowe. Po tych 10 minutach rozpoczynamy nasz trening właściwy. Jego intensywność na początku może być trochę niższa, aby sprawdzić możliwości naszego organizmu. A więc po rozgrzewce 10 minutowej rozpoczynamy bieg sprintem, z maksymalną prędkością, bliską 95 – 100% naszych możliwości, przez około 15 sekund, po tym czasie zwalniamy do około 60 – 70% naszych możliwości, przez 45 sekund. I znowu 15 sekund sprintu (100%), 45 sekund wolniejszego biegu, itd.

Trening taki powinien wynosić, na początku 5-10 minut (nie wliczając rozgrzewki), możecie mi wierzyć, że będzie to najcięższe kilka minut w waszym życiu, dlatego jak wspominałem jest to trening dla bardziej zaawansowanych, w innym wypadku można zwymiotować, czego prawie doświadczyłem dość dawno temu po pierwszym takim treningu. Ale z treningu na trening bardzo szybko zwiększają się nasze możliwości. Należy z tygodnia na tydzień lub z treningu na trening zwiększać o jedną serię interwału oraz można skracać czas serii wolniejszej, tak by seria maksymalna i seria wolniejsza trwały tyle samo czasu, jednak nie można do tego próbować dojść na siłę. Do wszystkiego dochodzimy stopniowo, wsłuchując się we własny organizm.

Na początku zalecam taki rodzaj treningu 1x w tygodniu, oprócz niego wykonujemy nasz dotychczasowy trening normalnie, np. 2 – 3x w tygodniu trening aerobowy (rowerek, stałe tętno, opór i tempo), 1x w tygodniu interwały. Trening taki rozpoczynamy od 5 minut treningu właściwego (+ rozgrzewka), a maksymalnie może trwać 15 – 20 minut (tylko dla bardzo zaawansowanych). Raczej nie polecam interwałów razem z innymi rodzajami treningu, róbcie go osobno, nie łączcie z aerobami.

Jest on lepszym rozwiązaniem od aerobów, spalamy tkankę tłuszczową jeszcze przez wiele godzin po jego zakończeniu, przy czym w trakcie i po takim treningu można jedynie pić wodę, a co najmniej przez 1 godzinę niemożna jeść. Oczywiście nie należy rezygnować z aerobów, wcale do tego nikogo nie zachęcam, jest to po prostu innych rodzaj treningu. Aeroby, są jak najbardziej wskazane i konieczne, w celu poprawy krążenia, wydolności tlenowej i kondycji. Ostatnio wykonuje aeroby bardzo często i jestem z nich bardzo zadowolony, interwałów już dawno nie robiłem, ale za niedługo raczej sobie znowu spróbuje 😛

Po takim treningu, będzie z Was się lało morze potu, a serce będzie waliło jak opętane:) Dobrze, jeżeli decydując się na taki trening jesteśmy już po zmianie sposobu odżywiania, wtedy nasz układ krwionośny będzie w lepszej formie i lepiej będziemy sobie radzili z adaptacją do tej nowej metody treningowej i bardziej efektywnie będziemy spalali zbędną tkankę tłuszczową. Oczywiście posiłki około treningowe (przed i po treningu) jemy lekkostrawne, w sumie to polecam jeść lekkostrawne przez cały dzień:)

Nie jest on polecany dla osób, z dość dużą nadwagą oraz dla osób, które maja problemy, ze stawami lub układem krwionośnym lub źle odżywiających się, dla których lepszym rozwiązaniem będzie właśnie trening aerobowy (stałe tętno, obciążenie i tempo).

Trening interwałowy jest wskazany dla osób, które spaliły już do tej pory jakąś część tkanki tłuszczowej standardowym treningiem aerobowym, chcą spróbować czegoś bardziej skutecznego, są w formie, zdrowo się odżywiają i są sprawne ruchowo.

Chciałem tutaj zaznaczyć, że nie koniecznie trzeba biegać na dworze. Można z łatwością wykonywać trening interwałowy na tych samych przyrządach, co trening aerobowy, czyli trening w sali fitness, na przyrządach, jak np. rowerek stacjonarny (także się nadaje), stepper, orbitrek, wioślarz, bieżnia, pod warunkiem, że istnieje możliwość zwiększania oporu na tych przyrządach, tak by nie było za łatwo 😛

Dla osób chcących podejść do treningu bardziej kompleksowo, mogę zaproponować ciekawy poradnik, z którego opisem można się zapoznać klikając, tutaj „Fitness”. Po jego przeczytaniu nie będziecie miały już żadnych wątpliwości odnośnie metod treningowych i całej masy różnych zagadnień z tym związanych 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s