Zasady Diety

Schudnij skutecznie już Teraz!

  • __POLECAM:__

    Mezczyzna od A do Z

    Książka ujawniająca działanie psychiki mężczyzny. Poznasz go, zrozumiesz go, staniesz się dzięki niej lepsza i stworzysz harmonijny związek, bez stresu, który jak wiesz jest wrogiem odchudzania. Warto się z nią zapoznać!

  • Bardzo dobra książka, jedna z najlepszych jakie przeczytałem. Kliknij w zdjęcie i zapoznaj się ze szczegółami...

  • Jeżeli stosujesz suplementy lub masz zamiar jakiś zakupić, to ta publikacja jest dla Ciebie. Warto się z nią zaznajomić, by dokonywać mądrych zakupów.

  • Bardzo interesująca książka, objaśniająca tematykę anatomii, zdrowego odżywiania i odchudzania. Autor w bardzo prosty sposób przedstawia wiele procesów zachodzących w naszym ciele.

  • Druga cześć polecanej wyżej książki, razem tworzą całość. Pozycje te powinny się znaleźć w prywatnej biblioteczce każdej osoby dbającej o swoje zdrowie i figurę.

Woda – Warto, Co Nieco O Niej Wiedzieć

Posted by Darek Miko w dniu Lipiec 25, 2010

Na początku trochę teorii:). Woda jest niezbędna do życia, jest na drugim miejscu pod względem zapotrzebowania, zaraz po powietrzu. Jest niezbędnym i nieodzownym składnikiem pożywienia, bez którego życie ludzkie byłoby nie możliwe, gdyż woda stanowi, w zależności od wieku, płci itp. 45 – 70% składu masy ciała człowieka. Więc można śmiało powiedzieć, że woda to życie. Jest odpowiedzialna za szereg reakcji, w naszym organizmie tj. otrzymanie odpowiedniej temperatury ciała (np. poprzez pocenie się), oddychania, trawienia pokarmu, oczyszczanie organizmu z toksyn, uzupełnianie elektrolitów, funkcjonowania nerek i wiele innych.

Mało, kto wie, że pragnienie to wstępna faza odwodnienia, która może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, gdy poziom wody w organizmie zmaleje o 10% grozi to śmiercią. Człowiek jest wstanie wytrzymać bez wody 4 – 7 dni, a bez jedzenie nawet ponad miesiąc. Dlatego powinniśmy przyjmować w ciągu dnia, co najmniej 1,5 – 2 litrów wody w postaci płynu, oprócz tego około 1 litra wody dostarczamy z pokarmów (pokarmy także zawierają wodę, nawet chleb też ją zawiera:P), oraz około 0,5 litra wody powstaje wskutek procesów metabolicznych. Oczywiście ilość wody, jaką powinniśmy przyjmować jest ściśle powiązana z Naszym trybem życia, rodzajem wykonywanej pracy oraz aktywności sportowej, także w zależności od wielu czynników zapotrzebowanie, na wodę może wzrosnąć nawet do 5 litrów na dobę. Dlatego tak istotnym jest spożywanie odpowiedniej ilości zdrowej, czystej wody.

Jeżeli macie jeszcze wątpliwość, czy pić wodę gazowaną czy nie, to woda gazowana dostarcza do naszego organizmu aluminium, co jest bardzo groźne, niewskazana jest także dla osób z problemami trawiennymi. Więc jeżeli już pić wodę, to niech to będzie czysta woda niegazowana.

Osobiście uważam, że wybór wody powinien być sprawą bardzo indywidualną. Wiadomym jest, że lepiej kupić jakąś wodę butelkowaną, która wręcz musi być nieskazitelnie czysta i zdrowa, a jak jest naprawdę to już trudno się dowiedzieć. Wiadomym jest, że woda sklepowa kupiona w butelce jest wręcz kilka set razy droższa od wody kranowej, której nie pijemy, bo wiadomo, jaka ona jest, więc według mnie nie warto przepłacać za dobrą wodę mineralną, tylko po to żeby dostarczyć trochę minerałów do organizmu.

Skoro wszystkie wody butelkowane muszą być czyste, zdrowe i wolne od zanieczyszczeń to bardziej korzystnym cenowo byłoby kupić tańszą wodę źródlaną i jeżeli mamy zamiar ją popijać przy, np. uprawianiu wysiłku fizycznego to można dodać do niej sok z cytryny i szczyptę soli morskiej do smaku, co pozwoli skutecznie uzupełnić elektrolity utracone z potem. Co do wapnia i magnezu to bez problemowo dostarczymy je z pożywienia, więc niedobory nam nie grożą. Mówi się, że wody źródlane pite w dużej ilości wypłukują minerały z organizmu, a jeszcze przed kilkoma set laty nie wydobywano wody mineralnej, ludzie pili wody z rzek i studni i nie umierali z niedoborów wapnia i magnezu.

Teraz, gdy wody gruntowe są niemal wszędzie skażone, nie polecałbym pić wody ze studni. Ich właściciele na pewno będą się zarzekać, że jest czysta, ale tak naprawdę nikt ich praktycznie nigdy nie badał, a to, że woda jest smaczna, czysta i ma normalny zapach to wcale nie znaczy, że jest wolna od szkodliwych zanieczyszczeń. Oczywiście, jeżeli mamy takie miejsce gdzie, np. płynie strumyk z gór, to jest to na pewno źródło czyste i zdrowe, skażone są wody gruntowe, czyli ziemne.

Tak, więc ostateczna decyzja należy oczywiście do każdego z Nas, każdy kupi to, na co go stać albo, na co ma ochotę, ale warto wiedzieć, że istnieje wybór i świadomie dokonywać zakupu wody. Ja osobiście często pijam wodę źródlaną, oczywiście średnio i wysoko zmineralizowaną także pijam, ale jak już wspomniałem, elektrolity w razie potrzeby uzupełnię sokiem z cytryny i solą, a minerały z owoców, warzyw i innych produktów dostarczam w dostatecznej ilości, także nie mam się, o co martwić.

Przy wyborze wody, jeżeli już zdecydujecie się na wodę średnio zmineralizowaną, to warto żebyście zwrócili uwagę, by woda zawierała, co najmniej – ilość wapnia – Ca 2+ >100 mg/l, oraz ilość magnezu – Mg 2+ >50 mg/l. Taką wodę można spokojnie pić, co dziennie na zdrowie. Oraz dodatkowo woda, która ma większą ilość minerałów gasi pragnienie szybciej i na dłużej, tak z mojego doświadczenia, ale pewnie już nie jedna osoba to zauważyła 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s